STN3P10F6
Part number:
STN3P10F6
manufacturer:
describe:
SOT 223
package:
Tape & Reel (TR)
price
4000
specifications
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 175°C
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • FET Type
    P-Channel
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    3A
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    180mOhm @ 1.5A, 10V
  • Power Dissipation (Max)
    3.3W
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250µA
  • Supplier Device Package
    SOT-223
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100 V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    16.5 nC @ 10 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    900 pF @ 25 V