REF200AU/2K5
Part number:
REF200AU/2K5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
IC CUR MIRROR/SINK 0.25% 8SOIC
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
price
2500
specifications
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Function
    Current Mirror, Current Sink/Source
  • Voltage - Input
    2.5V ~ 40V
  • Current - Output
    100µA
  • Accuracy
    ±0.25%
  • Operating Temperature
    -25°C ~ 85°C