PWWR0016F3R90K9
Part number:
PWWR0016F3R90K9
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
3.9 OHM 1% 16W 100PPM/
package:
Bulk
price
900
specifications
  • Power (Watts)
    16W
  • Tolerance
    ±1%
  • Package / Case
    Axial
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Size / Dimension
    0.453" Dia x 2.028" L (11.50mm x 51.50mm)
  • Composition
    Wirewound
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 370°C
  • Resistance
    3.9 Ohms