FS150R12KT4PBPSA2
Part number:
FS150R12KT4PBPSA2
describe:
LOW POWER ECONO
package:
Tray
price
6
specifications
  • Package / Case
    Module
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Input
    Standard
  • Configuration
    Three Phase Inverter
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 150A
  • NTC Thermistor
    Yes
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Power - Max
    750 W
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    9350 pF @ 25 V