EC3T-12S12P
Part number:
EC3T-12S12P
manufacturer:
describe:
DC-DC CONVERTER, ISOLATED MODULE
package:
Tube
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
price
1
specifications
  • Package / Case
    4-SIP Module
  • Size / Dimension
    0.45" L x 0.24" W x 0.39" H (11.5mm x 6.0mm x 10.0mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Type
    Isolated Module
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Voltage - Input (Max)
    14.4V
  • Efficiency
    85%
  • Current - Output (Max)
    84mA
  • Voltage - Input (Min)
    9.6V
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Power (Watts)
    1 W
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Isolation
    1.5 kV