DG201ACJ
Part number:
DG201ACJ
CLASSIFICATION:
describe:
IC SWITCH SPST-NCX4 200OHM 16DIP
package:
ROHS status:
None
currency:
PDF:
price
1
specifications
  • Package / Case
    16-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    0°C ~ 70°C (TA)
  • On-State Resistance (Max)
    200Ohm
  • Supplier Device Package
    16-PDIP
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±4.5V ~ 18V
  • Charge Injection
    20pC
  • Crosstalk
    -90dB @ 100kHz
  • Switch Circuit
    SPST - NC
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    600ns, 450ns
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    5pF, 5pF