AVR16EB20T-I/REB
Part number:
AVR16EB20T-I/REB
CLASSIFICATION:
describe:
16KB RWW,2KB RAM,20MHZ,12-BIT AD
package:
Tape & Reel (TR)
ROHS status:
None
currency:
PDF:
price
3300
specifications
  • Package / Case
    20-VFQFN Exposed Pad
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Speed
    20MHz
  • Program Memory Size
    16KB (16K x 8)
  • RAM Size
    2K x 8
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C (TA)
  • Oscillator Type
    External, Internal
  • Program Memory Type
    FLASH
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Core Processor
    AVR
  • Data Converters
    A/D 14x12b
  • Core Size
    8-Bit
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V ~ 5.5V