1182R117P
Part number:
1182R117P
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
PWR XFMR 1000VA CHAS MT
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
PDF:
price
1
specifications
  • Size / Dimension
    158.75mm Dia
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Power - Max
    1000VA
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.27A, Series 8.5A
  • Voltage - Primary
    117V, 234V
  • Height - Seated (Max)
    73.15mm
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 115V, Series 234V